Projekty domów z poddaszem użytkowym

projekty domow

Rynek projektów gotowych w Polsce obfituje w rozmaite opcje domów jednorodzinnych. Jednym z popularnych rozwiązań wybieranych przez polskich inwestorów jest obecnie budowa domu z poddaszem użytkowym. Czym charakteryzują się tego typu domy?


Warto na wstępie zaznaczyć, że dom z poddaszem użytkowym wielu osobom po prostu podoba się ze względów wizualnych – po prostu fajnie wygląda dom, który na poddaszu ma zaplanowany balkon lub taras z okazałą ozdobną balustradą. Bardzo atrakcyjnie prezentują się także wykusze zaprojektowane w bryle budynku. Niemniej wybór projektu z poddaszem bardzo często wynika z pewnych praktycznych względów.

projekt nowoczesnego domu

Mniejsze rachunki za ogrzewanie

Architekci i budowlańcy wiedzą, że zwarta bryła budynku sprzyja jego energooszczędności. Dlatego zawsze dom z poddaszem użytkowym będzie wymagał mniejszej ilości energii potrzebnej do ogrzania niż dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. To bardzo ważna zaleta, prawda? Dom z poddaszem użytkowym to także mniejsza powierzchnia dachu, a co za tym idzie dodatkowe oszczędności w stratach ciepła – przecież każdy wie, że ciepło ucieka do góry :).

Dwie strefy funkcjonalne domu

Mieszkanie w domu z poddaszem użytkowym umożliwia korzystanie tj z dwóch stref – dziennej i nocnej. Wystarczy, że zaprojektujemy na poddaszu same sypialnie, garderoby, łazienkę i ew. bawialnię, a druga kondygnacja będzie pełnić rolę strefy nocnej. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo praktyczne na przykład, gdy spodziewamy się niezapowiedzianych gości. Strefa nocna może pozostać ‚nieogarnięta’ – goście będą korzystać tylko ze strefy dziennej na parterze (włącznie z toaletą). Przykłady tego typu rozwiązań można zobaczyć na stronie internetowej pracowni projektowej Dominanta. Istnienie poddasza użytkowego sprzyja też poczuciu prywatności. Zwłaszcza, jeśli dom użytkować będzie rodzina z dziećmi.

Istotne wady domów z poddaszem

Rozważając kwestie związane z domami z poddaszem użytkowym, warto mieć świadomość pewnych wad takiego rozwiązania. Zasadniczą i kłopotliwą sprawą mogą się okazać schody. Wystarczy, że ktoś z domowników będzie miał problemy z poruszaniem się (złamanie nogi, paraliż nóg, itp.), a korzystanie z poddasza stanie się prawie niemożliwe.

projekt domu jednorodzinnego

Istotnym dla wielu ludzi minusem poddasza jest także mniejsze doświetlenie wnętrz. Niestety okna dachowe nie są tak efektywne jak tradycyjne przeszklenia w ścianach. Dodatkowym utrudnieniem będą najprawdopodobniej także skosy w pomieszczeniach. Dlatego niezbędne może się okazać uwzględnienie mebli i wyposażenia na wymiar, co oczywiście jest droższym rozwiązaniem.

Potrzeby i możliwości każdego są inne, dlatego oczywiście wybory inwestorów są bardzo zróżnicowane. Niemniej zanim dokonasz już tego nieodwracalnego wyboru, warto gruntownie zastanowić się nad powyższymi zagadnieniami.

Może ci się spodobać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?