Czy warto zdecydować się na balustradę ze stali nierdzewnej?

balustrady

Wybierając balustradę, należy dobrze zastanowić się nad dostępnymi możliwościami. Ponieważ jest to konstrukcja na długie lata, przemyślenia wymaga nie tylko kształt i cena, ale przede wszystkim materiał, z jakiego zostanie wykonana, gdyż ma on największy wpływ na jej trwałość i funkcjonalność. Jest to istotne niezależnie od rodzaju balustrady (wewnętrznej do zabezpieczenia schodów czy zewnętrznej do ogrodzenia werandy lub balkonu). Stal nierdzewna wydaje się tutaj polecanym i sprawdzonym rozwiązaniem.

Jest to specjalny rodzaj stali, który dzięki szczególnym dodatkom stopowym wykazuje odporność na korozję pod wpływem zwykłych warunków atmosferycznych, jak również pod wpływem działania niektórych roztworów chemicznych. Jeszcze lepszym działaniem charakteryzuje się stal nierdzewna kwasoodporna, na którą nie zadziałają kwasy obecne w kwaśnych deszczach ani dwutlenek siarki obecny w spalinach w przypadku wysokiego ich stężenia. W dodatku, jest wytrzymała na wysokie temperatury i duże obciążenia.

kobieta przy balustradzie

Dzięki tym właściwościom, materiał ten jest bardzo popularny w budownictwie. Balustrady ze stali nierdzewnej są nie tylko trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oddziałujące na nie przez cały rok. Nie wymagają również dodatkowej konserwacji i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Poza wytrzymałością, główną zaletą takich balustrad jest estetyczny wygląd dający się dopasować do niemal każdego rodzaju wnętrza oraz elewacji. Doskonale łączą się z takimi materiałami jak drewno, kamień, cegła czy nawet szkło. Ze względu na charakterystyczny połysk, najbardziej jednak pasują do nowoczesnych aranżacji. Dzięki możliwości nadania im każdego kształtu, balustrady wykonane ze stali nierdzewnej nie muszą mieć prostej formy i można je dowolnie ozdobić.

starodwana balustrada

Obok zalet, należy liczyć się również z tym, że balustrady wykonane przy użyciu stali nierdzewnej mają również swoje wady. Jedną z nich jest cena gotowego produktu, która pozostaje stosunkowo wysoka – niektórym może wydać się wręcz zbyt wysoka. Co więcej, balustrady ze stali nierdzewnej są podatne na zabrudzenia powierzchniowe, szczególnie w przypadku tych o nie matowej powierzchni. Natomiast w przypadku uderzenia twardym przedmiotem powstają niemożliwe do usunięcia ślady, dlatego należy użytkować je z pewną dozą ostrożności aby nie doprowadzić do trwałych i nie dających się ukryć uszkodzeń. W przypadku niewłaściwego montażu lub spawania może również dojść do niewłaściwego dopasowania elementów, w efekcie czego końcowy efekt estetyczny zostaje zaburzony przez szczeliny i załamania. Dlatego przed zdecydowaniem się na takie balustrady należy dobrze się zastanowić, ponieważ, choć niewątpliwie atrakcyjne, nie są one wyborem idealnym dla każdego.

 

Może ci się spodobać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?