Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną – czy to dobry pomysł?

rolnictwo-06

Chwasty rosną bardzo szybko i zabierają zasianym roślinom, takim jak zboża, dostęp do światła, wody oraz składników odżywczych.

Są to niezwykle ważne czynniki, które mają wpływ na rozwój rośliny. Zboża ozime, czyli pszenica, żyto, pszenżyto czy jęczmień, są szczególnie wrażliwe i chwasty mogą mocno zakłócić ich wzrost. Warto zatem sięgać po różne sposoby na to, aby jak najefektywniej pozbywać się niechcianych pędów. Do najpopularniejszych szkodników należą m.in. miotła zbożowa czy przytulia czepna. Ochronę zbóż rozpoczyna się już jesienią.

Pierwsze opryski mają za zadanie pozbyć się niechcianych roślin jak najwcześniej, aby pszenica mogła kiełkować w spokoju. Część rolników decyduje się jednak na zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną. Jest to zabieg uzupełniający jesienne opryski. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ jedna dawka nie zawsze wystarcza, aby wytępić szkodliwe rośliny, których pozbycie się jest coraz trudniejsze. Dodatkowo na skuteczność działania jesiennych zabiegów duży wpływ ma pogoda. W przypadku gdy ten czas jest wyjątkowo deszczowy, opryski mogą nie spełnić swojej roli, a nawet rozpylenie ich może stać się niemożliwe. W takiej sytuacji wiosenne zastosowanie środków może wzmocnić działanie poprzednich oprysków lub być jedyną szansą na to, aby ocalić zbiory.

uprawy09

Jakie środki zastosować do zwalczania chwastów wiosną?

Głównym środkiem, który stosuje się do zwalczania chwastów w zbożach ozimych nie tylko wiosną, ale także jesienią, są herbicydy. Najpopularniejsze są te należące do grupy B. Niestety, miotła zbożowa uodparnia się na środki stosowane do tej pory, dlatego też rolnicy muszą poszukiwać kolejnych sposobów na walkę z nimi. Przy wyborze oprysków warto zatem wybierać nowe preparaty. Na rynku dostępne są także środki, które będą działać nie tylko na chwasty jednoliścienne, ale także dwuliścienne, takie jak gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa czy przytulia czepna. Kliknij w link i zobacz, jak powinno wyglądać zwalczanie chorób fuzaryjnych dowiesz się więcej.

Może ci się spodobać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?