Blogi lifestyle’owe

balloons-1786430_1280

Blogi lifestyle’owe (popularny jest też błędny zapis tego słowa: „lifestylowe”) to jeden z najbardziej popularnych elementów kultury internetowej. Zdefiniowanie bloga lifestyle’owego jest jednak bardzo trudne. Wszyscy wiemy, czym są blogi, łatwo je zdefiniować. Nie sposób jednak określić, czym jest „styl życia” (lifestyle), czym jest samo „życie” i czym jest „styl”. Określenie „blog lifestyle’owy” jest bardzo pojemne – blogger może pisać o wszystkim, co go otacza i interesuje; o wszystkim, czego doznał w swoim życiu; o wszystkich miejscach, w których był.

Własna nisza

Prowadzenie tego rodzaju blogów nie jest prostym zajęciem. Mało kogo interesuje przecież prywatne życie nieznanych mu osób. Należy też zaznaczyć, że konkurencja wśród blogów lifestyle’owych jest bardzo duża, a zależy nam przecież na jak największej liczbie czytelników. Przekazywane im informacje powinny być interesujące, w jakiś sposób wykraczać poza sferę prywatną, wyróżniać się z tłumu. Nie można pisać o wszystkim i o niczym – należy znaleźć jakąś niszę, w której się sprawdzimy. Znaleźć coś, co interesuje i nas samych, i innych ludzi.

Ze względu na rozległość definicji bloga lifestyle’owego istnieje wiele tematów, które może poruszać blogger. Należą do nich moda i uroda, zdrowie, sport, wypoczynek, urządzanie wnętrz, urządzanie ogrodów, finanse i kultura (sztuka, literatura, muzyka, kino), tematyka kulinarna. Najbardziej popularne tematy (przede wszystkim ze względu na największą konkurencję) są jednak najtrudniejsze. Często warto zastanowić się więc nad bardziej wąską, specjalistyczną tematyką własnego bloga – warto znaleźć własną niszę.

kayak-adventure-discover-hipster-water-row-boat

Kilka pomysłów

Wąska nisza nie oznacza jeszcze, że tematyka powinna być mało znana i mało popularna. Nadmierna specjalizacja nie przysporzy nam oczywiście wielu czytelników. Dlatego prezentujemy kilka pomysłów na blogi lifestyle’owe, które nie cechują się wprawdzie oryginalnością, nie są jednak też „oklepane”. Jeśli interesujemy się zdrowiem i sportem, nie piszmy o wszystkim. Dobrym pomysłem może być blog opisujący w przystępnej formie łatwe ćwiczenia, które możemy wykonywać każdego dnia we własnym domu, bez specjalistycznych sprzętów. Jeśli interesujemy się sztuką kulinarną, wybierzmy jej konkretny segment – piszmy np. o wędlinach, o kuchni tajskiej (wciąż mało znanej w Polsce!), o polskiej tradycji kulinarnej. Jeśli interesujemy się podróżami i zabytkami, opisujmy własny region – liczba ciekawych blogów lifestyle’owych o tematyce regionalnej jest wciąż mała, a zainteresowanie może okazać się znacznym.

Sprawy techniczne

Wiele osób pragnących założyć własnego bloga lifestyle’owego obawia się, że jest to sprawa skomplikowana i kosztowna. Dla osób początkujących blogowanie może rzeczywiście być dość trudne techniczne – warto więc skorzystać z gotowych platform takich jak Blogger czy WordPress.com. Platformy te są nie tylko łatwe w użyciu, ale też darmowe (z wyjątkiem płatnych rozszerzonych funkcjonalności). Już po kilu godzinach eksperymentów możemy stworzyć własną stronę internetową w formie bloga. Jeśli myślimy o naszej przyszłej działalności w Internecie poważniej, warto już na początku zadbać o własny hosting i własną stronę internetową. Nie są to wielkie wydatki – domena kosztuje około 60 złotych rocznie, niedrogi, ale dobry hosting około 100 złotych rocznie. W porównaniu z darmowymi platformami blogowymi uzyskamy dużą swobodę rozwiązań technicznych i designerskich. Blogi z własnymi domenami o wiele lepiej pozycjonuje się też w wyszukiwarce Google – a przecież to na tym, by nasz blog dotarł do jak największej ilości czytelników najbardziej nam zależy.

Może ci się spodobać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?